Wskazówki dotyczące
aplikacji dla początkujących
i doświadczonych w
zawodzie

Czy masz wszystko?

W przypadku aplikacji na nowe stanowisko należy pamiętać o wielu rzeczach. Aby o niczym nie zapomnieć, mamy dla Ciebie kilka następujących wskazówek.

 • Podstawa dobrej aplikacji
 • Czy załączone są wszystkie dokumenty?
 • Jak napisać list motywacyjny
 • Lista kontrolna dla listu motywacyjnego:
 • Zrób dobre wrażenie
 • W taki sposób aplikujesz
 • Nie znalazłeś odpowiedniego stanowiska?
Podstawa dobrej aplikacji
 • Dokładność – zwróć uwagę na to, by dodawane treści i dokumenty były kompletne.
 • Autentyczność – pokaż, kim jesteś, i co jest dla Ciebie ważne dla Twojej przyszłości.
 • Przejrzystość – nadaj swojej aplikacji przejrzystą strukturę.
 • Chronologia – Twoje CV powinno być zgodne z porządkiem chronologicznym.
Czy załączone są wszystkie dokumenty?

Następujące informacje dadzą nam pierwsze wyobrażenie o Tobie:

 • CV – maksymalnie 2 strony A4
 • Przekonujący list motywacyjny – nie dłuższy niż 1 strona A4 (opcjonalnie)
 • Aktualne świadectwa – świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenia, certyfikaty (opcjonalnie)
 • Zdjęcie - tak czy nie? – zdjęcie aplikacyjne nie jest koniecznością, ale możesz je załączyć. Jeśli się na to zdecydujesz, wybierz profesjonalne zdjęcie.
Jak napisać list motywacyjny

Chcemy Cię poznać. Dlatego chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Twojej osobowości, Twoich mocnych stronach, zainteresowaniach i życzeniach w odniesieniu do zawodowej przyszłości. Oprócz tego interesuje nas, dlaczego aplikujesz na wybrane stanowisko.

Lista kontrolna dla listu motywacyjnego:
 • Pamiętaj o adresacie
 • Podaj miejsce zamieszkania i aktualną datę
 • Sformułuj temat odpowiednio do stanowiska i podaj tytuł stanowiska
 • Wyjaśnij swoje motywy i motywację
 • Wymień zawodowe i osobiste kompetencje oraz kwalifikacje
 • Opisz w skrócie swoje główne zadania w ramach obecnej/ostatniej pracy
 • Pożegnanie z pozdrowieniami
Zrób dobre wrażenie

Przejrzysta aplikacja od razu otwiera pierwsze drzwi: zadbaj zatem o to, aby wybrać przyjemną, czytelną czcionkę i jej rozmiar oraz o przejrzystą strukturę swoich stron. Zadbaj o poprawną pisownię.

W taki sposób aplikujesz

Prosimy o przygotowanie życiorysu, listu motywacyjnego i świadectw oraz przesłanie aplikacji korzystając z listy dostępnych ogłoszeń w zakładce „Oferty pracy”.

Nie znalazłeś odpowiedniego stanowiska?

Nawet jeśli w danej chwili nie oferujemy wakatu na pasujące Ci stanowisko, czekamy na Twoje CV i list motywacyjny wysłane do naszej bazy w ramach aplikacji spontanicznej. Na pewno się nim zajmiemy, a gdy pojawi się interesujący dla Ciebie wakat, włączymy Cię w proces rekrutacji.

Odpowiedzi na Twoje pytania

Masz pytania? Aby uzyskać odpowiedzi, wystarczy kliknąć na pytanie, które Cię interesuje.

Czy mogę aplikować na stanowisko, które już nie jest dostępne na stronie internetowej?

Niestety, nie. Stanowiska, które udało nam się obsadzić, są niezwłocznie usuwane z naszej strony internetowej. Aplikowanie na takie stanowisko nie jest już wtedy możliwe.

Dlaczego otrzymanie odpowiedzi na moją aplikację czasem trwa dłużej?

Każdą aplikację rozpatrujemy bardzo starannie. Może to zająć trochę czasu, dlatego też prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jak tylko podejmiemy decyzję, natychmiast się odezwiemy.

Dlaczego moja aplikacja została odrzucona?

O odrzuceniu aplikacji często decydują szczegóły. Prosimy dlatego nie brać odmowy do siebie. Jeśli w przyszłości zechcesz aplikować do dm, z przyjemnością rozpatrzymy Twoją aplikację. Wszystkie oferty pracy są aktualizowane codziennie na stronie dm-jobs.pl.

Aplikowałem na kilka stanowisk i otrzymałem odmowę. Czy odmowa dotyczy wszystkich otwartych aplikacji?

Odrzucenie aplikacji na jedno stanowisko nie dotyczy aplikacji na inne stanowiska. Odmowa zatrudnienia dotyczy tylko wyraźnie wskazanego stanowiska w wiadomości z odmową.

Jeśli generalnie nie będziemy mogli dalej rozpatrywać Twoich aplikacji, otrzymasz wiadomość, w której zaznaczymy, że musieliśmy odrzucić wszystkie Twoje aplikacje.

Jakie dokumenty musi zawierać moja aplikacja?

Do rozpatrzenia Twojej aplikacji są potrzebne:

 • Twoje kompletne dane kontaktowe
 • Twoje pełne CV
 • Opcjonalnie możesz dołączyć także:
 • List motywacyjny
 • Świadectwa pracy
 • Referencje

Do kogo mam skierować mój list motywacyjny?

Dokumenty rekrutacyjne są automatycznie przesyłane do odpowiedniej osoby w dm, w związku z czym nie ma konieczności podawania w liście motywacyjnym nazwiska osoby do kontaktu.

W jakim języku mam napisać aplikację?

Aktualnie szukamy pionierów, którzy chcą z nami budować markę dm w Polsce. Oznacza to ścisłą współpracę z naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec. Z tego względu koniecznie przygotuj swoje CV w języku niemieckim (chyba że w ogłoszeniu napiszemy, że CV może być w języku polskim).

Nie znalazłeś odpowiedniego stanowiska?

Nie przejmuj się. Na dm-jobs.pl znajdziesz aktualne oferty pracy, w tym także ofertę na CV do ogólnej bazy kandydatów. Sięgamy do niej w chwili, gdy pojawia się nowe stanowisko. Niezależnie od tego zachęcamy Cię do odwiedzania naszej strony. Gdy zauważysz atrakcyjną dla siebie ofertę, możesz przesłać do nas informację, że jesteś zainteresowany tym stanowiskiem. Włączymy Cię wówczas automatycznie do procesu.

Gdzie znajdę szczegółowe informacje na temat ofertowanych miejsc pracy?

Na dm-jobs.pl znajdziesz aktualne oferty pracy. Każda oferta pracy zawiera istotne informacje na temat danego stanowiska. W razie gdyby brakowało odpowiedzi na jakieś pytanie, pytania prosimy kierować bezpośrednio na podany adres w informacji zwrotnej na nadesłaną aplikację lub do naszego ServiceCenter poprzez stronę Obsługa klienta | obsługa klienta dm.

Jak wygląda proces aplikacji w dm?

W pierwszej kolejności wszystkie aplikacje są indywidualnie i szczegółowo rozpatrywane przez naszych współpracowników w Dziale Współpracownicy. Jeśli aplikacja spełni wymagania, Twoje dokumenty rekrutacyjne zostaną przekazywane do współpracowników z innych działów wspierających proces rekrutacji. Jeśli Twoje dokumenty przekonają naszych pracowników, zaprosimy Cię na rozmowę kwalifikacyjną telefoniczną, on-line lub na żywo w naszej siedzibie. Jeżeli na stanowisku wymagany jest język obcy (niemiecki lub angielski) pierwszym etapem będzie rozmowa telefoniczna sprawdzająca poziom języka. Z uwagi na to, że cenimy sobie dialog i wspólne podejmowanie decyzji na spotkaniu może być do trzech osób. W przypadku stanowisk o bardzo wysokim zakresie mogą być dwa spotkania rekrutacyjne. W takim przypadku drugie spotkanie jest praktyczne związane ściśle z zadaniami, z jakimi miałbyś kontakt w przyszłości.

Podczas całego procesu rekrutacyjnego zadbamy, abyś mimo dużego grona słuchaczy lub większej ilości etapów czuł się z nami swobodnie i dobrze. Na każdym etapie chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Gdy również ten etap przebiegnie pozytywnie, z radością zaoferujemy Ci pracę w dm.

Czy dm potrzebuje pomocników do inwentaryzacji?

Nie, nie potrzebujemy wsparcia w tych zadaniach, jako że pracownicy w naszych sklepach dm przeprowadzają regularnie samodzielnie inwentaryzację.

Czy każda aplikacja może liczyć na indywidualną informacją zwrotną?

Bardzo cenimy, gdy ktoś jest zainteresowany pracą w dm i postanowił do nas aplikować. Dlatego też szczegółowo rozpatrujemy każdą aplikację i dokładnie sprawdzamy złożone dokumenty. Aby zagwarantować staranne rozpatrywanie aplikacji, nawet przy ich dużej ilości, korzystamy z ustandaryzowanych narzędzi oraz szablonów przy komunikacji związanej np. z podziękowaniem za udział w procesie rekrutacji. Dzięki tym szablonom możemy osobiście zająć się każdą aplikacją.

Czy mogę wycofać moją aplikację?

Jeśli nie jesteś już zainteresowany stanowiskiem, na które aplikowałeś, możesz w każdej chwili wycofać swoją aplikację.

Możesz poinformować o tym osobę wskazaną w potwierdzeniu wpłynięcia aplikacji lub wysłać e-mail na adres rodo@dm.pl. Zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony danych (RODO), Twoje dane zostaną wówczas niezwłocznie usunięte.

W przypadku ponownego zainteresowania pracą w dm odwiedź naszą stroną internetową pod adresem: Oferty pracy – dm-jobs.pl.

Prośba: Jako przedsiębiorstwo chcemy cały czas się uczyć i rozwijać. Co skłoniło Cię do wycofania aplikacji? Jeśli masz ochotę i czas, wyślij do nas e-maila na adres podany w odpowiedzi zwrotnej na Twoją aplikację.

Jaki jest aktualny status przetwarzania mojej aplikacji?

Prosimy pamiętać, że każdą aplikację rozpatrujemy bardzo szczegółowo. Może to zająć trochę czasu, dlatego też prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jak tylko podejmiemy decyzję odnośnie Twojej aplikacji, natychmiast się z Tobą skontaktujemy. Jeśli niepokoi Cię długi czas oczekiwania na wiadomość od nas, możesz wysłać e-mail w odpowiedzi na informację o wpłynięciu Twojej aplikacji do naszej bazy.

Jaki format plików powinny mieć dokumenty mojej aplikacji online?

Odnośnie do listu motywacyjnego, CV i świadectw dopuszczalne są następujące rodzaje dokumentów:

 • Portable Document Format (pdf)
 • Word (doc, docx)
 • Plik tekstowy (txt)
 • Graphics Interchange Format (gif)
 • JPEG File Interchange Format (jpg)
 • Rich Text Format (rtf)
 • Tagged Image File Format (tif, tiff), Bitmap (bmp)

Jeśli Twoje pliki przekroczą łączny rozmiar wynoszący 8 MB, możesz zmniejszyć rozmiar swoich dokumentów na przykład za pomocą darmowego konwertera pdf z Internetu.

Aby ułatwić czytelność, zdecydowaliśmy się w przypadku braku formy neutralnej na używanie rodzaju męskiego. Przedstawione treści są jednak skierowane do wszystkich płci. Stosując taki język, nie chcemy nikogo wykluczyć. U nas każdy jest mile widziany i dzięki swojej niepowtarzalności wnosi wkład do naszej społeczności pracowniczej.